Big Oly, viens no pirmajiem kravas automobiļiem, kas īpaši būvēti tuksneša sacensībām ar cauruļveida tērauda rāmi un stiklšķiedras virsbūvi, kas piestiprināta ārpusē, lai atgādinātu Ford Bronco, ir neapšaubāmi vispazīstamākā bezceļu sacīkšu kravas automašīna Amerikas vēsturē.
Big Oly, pirmais Baja 1000 čempions
“Big Oly” sākotnēji bija pazīstams kā “Crazy Colt”, taču, tiklīdz Olympia Beer pieteicās kā titulsponsors un tika uzkrāsots logotips abās kravas automašīnas pusēs un augšējā spārnā, nosaukums tika mainīts.
Parnelli Džounss jau agrāk savas karjeras laikā bija braucis pa netīrām trasēm ar sprinta automašīnām un vieglajām automašīnām, pirms pārcēlās uz sporta automašīnām un IndyCar, taču viņš nekad nebija domājis piedalīties bezceļa sacīkstēs. Pēc starta no pole position un 1962. gada Indy 500 lielāko daļu pārņemšanas vadībā, Džonss zaudēja bremžu līniju un finišēja septītais.
Parnelli Džounss jau bija tālu savā veiksmīgajā karjerā 1967. gadā, kad Bils Strops kādā brīvdienu ballītē tajā gadā viņam skaļi apšaubīja, vai viņam kādreiz ir nācies domāt par sacensībām bezceļa apstākļos. Džounss atteica. Strope pēc tam teica, ka varbūt viņš netiks galā ar bezceļu sacīkstēm. Džounss iekrita viltībā, un abi vīrieši apvienoja spēkus, lai sacenstos 1968. gada Star Dust 7/11 ar Džounsu pie stūres.
Parasti apvidus sacīkstēs puiši klibo pirms spēkratiem. Parnelli Džounss noteikti kaut ko mainītu. Viņš bieži brauca tik agresīvi un ātri, ka kravas automašīnas bieži zaudēja riteņus, asis, balstiekārtu, bremzes un dažādas citas svarīgas eļļainas metāla daļas.
Ar būtiski pārveidotu Ford Bronco Džonss un Strope uzvarēja 1970. gada Baja 500, bet Džonss vēlējās vairāk. No savas pieredzes apļa sacīkstēs viņš apzinājās, ka šasija ar tālvadības piekari un tikai aizmugurējo riteņu piedziņu būtu ātrāka — iespējams, ātrāka par motocikliem.
Strope sākumā atteicās to pat apsvērt, jo viņam patika Fords un viņš gribēja, lai lietas būtu tādas. Džounss šo koncepciju izpētīja kopā ar Diku Raselu, Stropes labāko ražotāju. Abi vīrieši nolēma īstenot šo koncepciju un kopā devās pusdienās, lai uzzīmētu skices uz salvetēm. Pēc tam Rasels sāka būvēt šasiju mājās viens pats.
Big Oly Ford Bronco šasijas konstrukcija
uzbūvēt Big Oly
Kad Bils Strops uzzināja par viltību, Crazy Colt celtniecība jau bija sākusies. Sākotnēji saniknots, viņš ātri nesavaldījās, uzzinot, ka kravas automašīnai būs Bronco stikla šķiedras virsbūve, kas noteikti iepriecinās Ford darbiniekus.
Viss personāls pievienojās Raselam, kad projekts tika pārvietots uz Stropes darbnīcu, ātri palielinot darba tempu. Korpuss tika izgatavots no vieglas stikla šķiedras un tika veidots tieši no Ford Bronco, pirms tam tika sadalīts par 3 collām un sašaurināts par 3 collām. Šasija tika izgatavota no viegla cauruļveida 4130 hromola, kas tika metināta ar TIG.
Big Oly ir Twin-I-Beam priekšējā piekare ar rādiusa svirām, kas savienojas ar šasiju aiz asu sijām. Priekšējā piekare ir ļoti svarīga sacīkšu kravas automašīnām. Aizmugurējā ass ir pilnībā peldoša 9′′ konstrukcija ar Detroit Locker diferenciāli, un aizmugurējā piekare ir četru saišu komplekts ar šķērsvirziena Panharda stieni.
Priekšējai un aizmugurējai balstiekārtai tiek izmantotas spirālveida atsperes ar iekšēji uzstādītu amortizatoru, un viss tiek fiksēts tieši uz šasijas. Visos četros stūros ir Hurst/Airheart disku bremzes, un Thunderbird stūres kārba notur visu pareizajā virzienā.
Ford Bronco ar lielu spārnu
Protams, Big Oly masīvais spārns, kas uzstādīts uz apgāšanās būra, ir tā ikoniskākā iezīme. Tam ir divi uznirstošie apgaismojumi, kas paredzēti lietošanai naktī, un tas kalpo gan kā jumts, kas bloķē sauli. Parnelli nāca klajā ar ideju uzstādīt spārnu, jo viņš bija novērojis, cik labi tie darbojas cita veida sacīkstēs, un bija pārliecināts, ka kravas automašīnas vaļīgajam astes galam lielā ātrumā ir nepieciešams piespiedējspēks.
Spārna izgatavošanai tika izmantota tā pati tehnika, ko izmantoja lidmašīnu ražošanā — kniedēts alumīnijs ar iekšējām ribām. Ar 40 grādu diapazonu un sviru kabīnē, kas atrodas vadītājam sasniedzamā attālumā, spārna stāvokli var mainīt ar 10 grādu soļiem.
Strope un Džonss izķemmēja Ford detaļu tvertni, meklējot piemērotu dzinēju, beidzot apmetoties uz 351 Windsor V8 ar Holley 650 divu sūkņu karburatoru, Ford Cobra daudzstāvu vienas plaknes alumīnija ieplūdes kolektoru, Isky sacīkšu kameru un pielāgotu. cauruļveida galvenes.
Sākotnējā pārnesumkārba bija C4 trīspakāpju automātiskā, bet drīzumā tika pievienota spēcīgāka C6. Lai iegūtu maksimāli brīvu gaisu, eļļas un pārnesumkārbas dzesētāji tika novietoti aiz vadītāja un līdzbraucēja tīrā gaisa plūsmā, un dzinēja gaisa filtrs tika uzstādīts kabīnē starp abiem vadītājiem.
Lielās Olijas sacīkstes
Big Oly bija par līgu augstāk par konkurentiem un uzreiz izrādījās efektīvs.
gada Meksikas 1000 (tagad Baja 1000) Parnelli un Bils izvirzījās vadībā nosākuma un finišēja pirmais jaunā rekordā 14 stundas 59 minūtes. Mexican 1000, Baja 500 un Mint 400 bija visas uzvaras nākamajā gadā, 1973. gadā.
Pateicoties kravas auto dominēšanai, bezceļu sacīkstes iekļuva bruņošanās sacensībās, kas turpinās vēl šodien. Mūsdienu tuksneša sacīkšu transportlīdzekļos ir izmantota kosmosa šasija, viegla “uzskrūvējamā” virsbūve, kas bieži atgādina sērijveida modeļus, uzticams V8, cieta aizmugurējā ass un plaša izmēra spirālveida atsperes visos četros stūros.
Apvidus sacīkšu transportlīdzekļi nekad vairs nebūs tādi paši, pateicoties Big Oly — ļoti svarīgajam dizainam, kas veiksmīgi pārnesa tehnoloģiju no sacīkšu trases uz tuksnesi.
Lai skatītu Big Oly, apmeklējiet Petersena automobiļu muzeja izstādi “Losandželosas leģendas: Dienvidkalifornijas sacīkšu automašīnas un to būvētāji”, kurā ietilpst arī kravas automašīna.